Kao što sam naslov govori, danas vam pišem o svojim omiljenim prirodnim sastojcima. Volim proizvode koji u sebi imaju čim više ovakvih sastojaka jer su mi se pokazali odličnima i drago mi je što na tržištu ima sve više brendova koji promoviraju svoje prirodne proizvode. Pa krenimo redom....
Maslinovo ulje je najprirodnije sredstvo za njegu i odlično sredstvo za uklanjanje masti. Redovitom uporabom kožu čistimo i smanjujemo rizik nastanka kožnih upala, bakterija, gljivica. Ima regenerativno djelovanje na tkivo kože i mogućnost da regulira prirodni sustav vlaženja kože. Uz to omekšava i njeguje kožu te dobro utječe na stimulaciju i liječenje kože – napinje je i učvršćuje, sadrži puno vitamina E i prirodni je izvor antioksidanata zbog čega vidljivo smanjuje starenje kože.
Jojobino ulje – izvanredno vlaži i omekšava kožu tako što prvo stvara nemasni lipidni sloj i sprječava gubitak vode, a zatim difuzijom u međustanične prostore stratum corneum (gornjeg sloja kože) omekšava tkivo. Brzo se upija i koža nakon nanošenja postaje baršunasta. Zbog sadržaja miristinske masne kiseline poželjan je sastojak ulja za njegu upaljene i nadražene kože. Izvrstan je ovlaživač svih tipova kože, stabilizira pH kože, regenerira kožu. Nezamjenjiv je sastojak za poboljšanje elasticiteta kože.
Bademovo ulje je danas jedno od najpoznatijih i najučinkovitijih preparata u kozmetici, ali i u drugim područjima. Glavna prednost ovog ulja je što je dobro za sve tipove kože, a pogotovo za osjetljivu i nadraženu kožu. Osobito je uspješno za njegu kože male djece. U jednom bademu nalazi se 50-55% ulja.
To je tekućina bljedo žute boje koja ima karakterističan miris i okus. Bogato je biljnim bjelančevinama, vitaminima A, B1, B2 i B6 te vitaminom E. Osim toga, sadrži i tri vrste esencijalnih masnih kiselina: Omega-3, Omega-6 i Omega-9.
Dobiva se ekstrakcijom iz suhih plodova badema, a jedno je od najstabilnijih biljnih ulja, bogate arome i ljekovitih sastojaka dugog trajanja. Osobito se preporučuje nerafinirano odnosno hladno prešano bademovo ulje, s obzirom da u takvom postupku obrade ne gubi svoja svojstva zbog izloženosti visokim temperaturama.
Odlična je hrana za mozak i živčani sustav. Ako se redovito upotrebljava poboljšava intelektualne sposobnosti i produljuje život. Ubrzava probavu, snižava “loš” kolesterol, jača imunološki sustav, opušta umorne mišiće i djeluje kao analgetik.
Bademovo ulje je prepuno sastojaka neophodnih za zdravlje kože, prirodni je ovlaživač i emolient, vlaži, hrani i učinkovito štiti kožu. Vrlo je blago ulje, koje lako prodire u kožu, čineći je mekom i svilenkastom. Zbog sposobnosti vlaženja kože, bademovo ulje se koristi u pripravi hidratantnih sapuna, kao i velikog broja različitih kozmetičkih pripravaka.
Koži vraća vlažnost, čime joj usporava starenje, održavajući je mekom i glatkom. Poboljšava ten, osvježava umornu kožu i jedno je od najboljih sredstava za uklanjanje tamnih podočnjaka. Osigurava elastičnost kože pa se stoga vrlo često koristi u trudnoći za prevenciju nastanka strija i celulita, ali i bora.
Ako želite imati meke i glatke pete, nanesite bademovo ulje na stopala i navucite pamučne čarape. Pukotine i suha koža će nestati preko noći. Svakodnevno, obilno njegujte ruke, noge i ramena bademovim uljem i neće vam trebati nikakva dodatna, skupa njega kože.
Macerat nevena dobiven maceriranjem u nekom biljnom ulju, hladno prešanom nerafiniranom, poput sezama, maslinovog ili makadamijinog ulja) je apsolutno prirodan kozmetik koji štiti i njeguje, kako mladu tako i zrelu kožu. Kožu omekšava, tonizira i vlaži, zbog čega je važan sastojak preparata za njegu kože tijela i ruku.
Neven dakle pomaže kod doslovno svih bolesti, nečistoća, rana i nezdravih stanja kože kao i kod bolesti limfe.
Eterično ulje lavande iznimno njeguje i čuva kožu te ju čini mladom i podatnom.
Med se smatra jednim od najstarijih prirodnih proizvoda za njegu kože, a prikladan je za njegu i zaštitu svih tipova kože, uključujući i vrlo osjetljivu. Zbog velikog udjela šećera i ostalih biološki aktivnih tvari med ima antimikrobno, protuupalno i regenerativno djelovanje pa se preporučuje kod raznih ozljeda kože. Prekrivanjem ozljeda, ogrebotina ili opeklina slojem meda sprečava se onečišćenje mikroorganizmima iz okoliša, umiruju se upalni procesi i ubrzava zacjeljivanje. U kozmetici je med poznat kao prirodni humektans jer ima svojstvo privlačenja i zadržavanja vlage pa sprečava isušivanje kože, prerano starenje i pojavu bora. Med štiti kožu od neželjenih djelovanja okoliša, potiče obnovu tkiva te što je za izgled jako važno, prevenira stvaranje ožiljaka. Budući da ublažava nadraženost, prikladan je i za vrlo osjetljivu kožu kao i za njegu beba.
Pčelinji vosak je jedan od važnijih sastojaka mnogih kozmetičkih proizvoda. Pomaže u ovlaživanju kože te joj daje puno hranjive zaštite, ima protuupalni učinak i najbolja je prirodna zaštita od utjecaja sunca, vjetra, hladnoće i drugih vremenskih čimbenika. Pčelinji vosak se dobro upija stvarajući na koži tanki zaštitni film i ne začepljuje pore. Zaštitni film usporava proces dehidracije i starenja kože, a koža postaje meka, glatka i elastična.
I na kraju nam je ostao shea maslac kojeg zbilja obožavam, a tekst je u cijelosti preuzet sa stranice Alternativa za vas.
Shea maslac (lat. Butyrospermum parkii) poznat je još po nazivima karite ili mandingo.
Shea drvo raste u Središnjoj i Zapadnoj Africi, na suhom području oko Sahare.
Samo drvo je visoko do dvadeset metara, a da urodi prvim jestivim orašastim plodom potrebno je petnaestak godina.
To je ujedno i razlog zašto nije kultivirano.
Svoju punu zrelost postiže tek za trideset do pedeset godina, a najplodnija su stabala starija od sto godina.
Prosječni životni vijek ovog drva je od dvjesto do tristo godina, ali njegovu dugovječnost u današnje vrijeme ozbiljno narušava intenzivna poljoprivreda te požari.
Berba traje od polovine lipnja do rujna.
To je ogroman posao jer za dobivanje dvadeset kilograma maslaca treba sto kilograma suhih plodova.
Berba plodova je važan čimbenik lokalnog razvoja jer omogućuje afričkim ženama da ostvare prihode za školovanje djece i pribave potrebna sredstva za život.
Zbog toga se naziva i 'ženino blago' te je sječa stabala strogo zabranjena.
Tajna shea maslaca
Zbog svog nevjerojatnog sastava shea maslac danas ima veliku i široku primjenu - od pripreme hrane do njege kose, lica, tijela i stopala, pa čak i osjetljivog područja očiju te usana.
Njegovu moć su otkrile afričke žene još prije nekoliko tisuća godina.
Bio je pravi spas za kožu od vruće i suhe klime.
Majke su shea maslacom premazivale kožu tek rođenih beba kako bi spriječile gubitak vode s površine kože.
Izvanredna njegujuća svojstva shea maslac duguje svom sastavu - sadrži stearinsku, oleinsku i linolnu kiselinu te velike količine lipida (karisterola, parkeola, lupeola, katitena i esteri cimetne kiseline).
Uz uravnotežen omjer zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, koji sprječava gubitak vlage iz kože, sadrži proteine, minerale te vitamine ljepote A i E.
Njega kože i kose
Karite maslac prikladan je za hidrataciju svih tipova kože jer zadržava vlagu.
Naročito je učinkovit kod regeneracije stanica starije i naborane kože.
Odličan je za njegu osjetljive dječje kože jer ne potiče nikakve alergijske reakcije. Može se koristiti i kod pelenskog osipa.
Zahvaljujući cimetnoj kiselini koristi se za zaštitu od sunca jer ima prirodni zaštitni faktor.
Nakon sunčanja može se koristiti kao redovita njega kože jer pomaže pri cijeljenju fotooštećene kože, te ju hrani i čini mekšom.
Kao pakung za kosu uz mješavinu kokosovog, arganovog ili makadamijinog ulja je spas za suhu i oštećenu kosu.
Malu količinu možete rastopiti među prstima i nanijeti nakon pranja.
Zbog protuupalnog djelovanja pomaže kod raznih oboljenja kože kao što su akne, seboreja, psorijaza, ekcemi te atopijski dermatitis.
Duboko prodire u kožu i regenerira je pa se koristi pri liječenju porezotina, ogrebotina, opeklina te ožiljaka.
Trudnice ga koriste u trudnoći za preventivnu zaštitu od strija.
Idealan je i za njegu usana jer ih štiti od vjetra i hladnoće, zadržava vlagu te usne čini mekima.
Pomaže kapilarnoj cirkulaciji što povećava dovod kisika u tkivo i poboljšava eliminaciju toksina.
Recepti sa shea maslacem
Za izradu kozmetike shea maslac možete miješati s drugim maslacima te biljnim i eteričnim uljima ovisno o vašem tipu kože.
Ovaj zadatak je vrlo lagan te ga možete obaviti sami kod kuće.
Dovoljno je dobro pomiješati shea maslac i ulja, a prije miješanja možete ga lagano zagrijati na vodenoj pari.
Prima i do 40% drugih biljnih ulja i još uvijek zadržava konzistenciju maslaca.
Mješavina protiv strija (preventivno - korištenje tijekom trudnoće)
70 grama shea maslaca
10 grama biljnog ulja ploda divlje ruže
10 grama biljnog ulja pšeničnih klica
10 grama biljnog ulja lješnjaka
20 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
Mješavina za intenzivnu njegu suhe kože
40 grama shea maslaca
10 grama biljnog ulja ploda divlje ruže
10 kapi eteričnog ulja ružmarina verbenona
10 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
10 kapi eteričnog ulja palmarose
Njega dječje kože
80 grama shea maslaca
20 grama bademovog ulja
Kupovanje i čuvanje
Na tržištu možete pronaći rafinirani i nerafinirani shea maslac.
Uvijek je najbolje koristiti nerafinirani maslac, jer rafiniranjem gubi svoj karakterističan miris, vitamine i minerale, a time i većinu svojih ljekovitih svojstava.
Nerafinirani ili organski shea maslac možete prepoznati po blijedožutoj ili bež boji te po orašastom mirisu.
Ako niste ljubitelj njegovog prirodnog mirisa, možete u njega dodati par kapi eteričnog ulja (npr. lavande ili palmarose).
Ponekad maslac može imati grudičastu teksturu, ali to ne znači da je pokvaren.
Kao i za sve prirodne preparate, preporučuje se da ga čuvate na suhom i hladnom mjestu čime ćete osigurati duži vijek trajanja.
Kvalitetan shea maslac možete pronaći u Alternativa Webshopu.
Nema komentara:
Objavi komentar